win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 20 από σύνολο 85

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #11
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Λέτε ότι... Το όλο ζήτημα για να αποτρέπεται η ανατροπή είναι το πέδιλο του εφελκυόμενου στύλου να έχει επαρκή μάζα ώστε να εξουδετερώνεται η εφελκυστική δύναμη. Απλούστατο πρόβλημα επάρκειας θεμελίωσης.
    Λέω..
    Είναι αστείο για εμένα το βάρος της θεμελίωσης να σταματά τον εφελκυσμό προερχόμενος από την ροπή ανατροπής.
    Για μικρούς σεισμούς και μικρές αδράνειες ναι να το δεχθώ Για μεγάλους σεισμούς με υψίκορμα τοιχώματα πολλών ορόφων καθ ύψος και με υψηλό κέντρο βάρους δεν μπορεί.
    Στο σχήμα βλέπουμε ότι εκτός το ανασήκωμα του θεμελίου έχουμε ανασήκωμα και του κόμβου ( 1 ) και κατέβασμα του άλλου μέρους ( 2 ) Αυτό σημαίνει ανασήκωμα της συνδετήριου δοκού ( 4 ) που έρχεται σε αντίθεση με την στατική δύναμη του βάρους Αυτό δημιουργεί αντίρροπες ροπές ( 6,7 )= τέμνουσες και αστοχία. Αν εγώ σταματήσω το ανασήκωμα του θεμελίου θα σταματήσω και τις αντίρροπες ροπές του κόμβου.
    Λέτε... Η πατέντα μου θα μπορούσε να λειτουργήσει ανακουφιστικά στη θεμελίωση. Υπάρχει ομως κι άλλο πρόβλημα που δεν νομιζω οτι μπορεί να το αντιμετωπίσει. Η θλιβομενη πλευρά δέχεται ίση και αντίθετη με την εφελκυομενη πλευρά δύναμη. Αυτο δημιουργεί εξίσου (κατα πάσα πιθανότητα μεγαλύτερη) απαίτηση για θεμελίωση για να μην ξεπερνιέται η φέρουσα ικανότητα του εδάφους.
    Η ογκώδης θεμελίωση μοιάζει αναπόφευκτη.
    Λέω... Οι πάσσαλοι τριβής ή αιχμής δεν βοηθούν το μαλακό έδαφος ώστε να παραλάβει τις δυνάμεις της θλιβόμενης πλευράς? Ο δικός μου μηχανισμός κάτω από την βάση κάνει καλύτερη δουλειά από τους πασσάλους. Ποιος ο λόγος να μεγαλώσεις το πέδιλο όταν σου εξασφαλίζει γερό έδαφος?
    Ποιος ο λόγος να υπάρχει πέδιλο βάσης όταν κάτω από το τοίχωμα έχεις τους μηχανισμούς μου που αντέχουν σε εφελκυστικές και θλιπτικές εντάσεις? Ένας καθηγητής που συνεργάζομαι σχεδιάζει ένα μεταλλικό στέγαστρο για κλειστές αθλητικές εγκαταστάσεις ( 32μ Χ 15μ ) και θα στηρίξει αυτό το στέγαστρο πάνω στους μηχανισμούς μου χωρίς πέδιλα.
    Η δική μου πατέντα σταματά και την ελαστικότητα των κατακόρυφων στοιχείων καθ όλο το ύψος η οποία δημιουργεί ροπές και στροφές στον κορμό δοκού υποστυλώματος.
    Σταματά και τον συντονισμό που δεν το κάνει κανένας άλλος μηχανισμός. Κάντε κλικ στην εικόνα για να μεγαλώσει

Όνομα:	DSC03933.jpg
Προβολές:	3
Μέγεθος:	43,4 KB
ID:	1659Μετά θα μιλήσουμε και για τον μηχανισμό που χρησιμοποιείτε εσείς για να αποφύγετε το ανασήκωμα των κόμβων όλων και της βάσης και τον μηχανισμό που χρησιμοποιώ εγώ για να δούμε τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα του κάθε ενός. Δηλαδή θα μιλήσουμε περί συνάφειας και τον δικό μου τρόπο όπλισης. ( Δεν είναι προένταση )
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 10.10.2017 στις 08:39

Παρόμοια θέματα

  1. LH-Λογισμική - Fespa: Άκαμπτες απολήξεις στύλων στο Fespa και στο ΡΑΦ
    Από το μέλος holouniverse στη θεματική κατηγορία Στατικά
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταία Ανάρτηση: 20.04.2017, 18:25
  2. LH-Λογισμική - Fespa: Δεσμεύσεις μεταλλικών στύλων/δοκών για λυγισμό στο fespa
    Από το μέλος holouniverse στη θεματική κατηγορία Στατικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταία Ανάρτηση: 08.09.2015, 23:05
  3. LH-Λογισμική - Fespa: Ειδική προσομοίωση
    Από το μέλος Balance στη θεματική κατηγορία Στατικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταία Ανάρτηση: 10.02.2010, 16:27
  4. Ελατηριακή σταθερά εδάφους Ks - Αλληλεπίδραση Εδάφους & Ανωδομής (ΑΕΑ)
    Από το μέλος DirectionLess στη θεματική κατηγορία Εδαφοτεχνικά
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταία Ανάρτηση: 07.01.2010, 19:58
  5. Μήκος λυγισμού στύλων
    Από το μέλος ΣτέφανοςΒ στη θεματική κατηγορία Μεταλλικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταία Ανάρτηση: 11.11.2009, 16:15

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •